Sbírejte s námi

Sbírejte s námi - projekty na třídění odpadů

1. Sběr papíru

Ve spolupráci s firmou Kovošrot group a.s. třídíme papír, a šetříme tím životní prostředí.

Ve školním roce 2016/17 jsme se umístili mezi všemi školami v Liberci na 4. místě!

Nejlepších 45 sběračů jelo 22. 6. na zájezd do zábavního parku Žirafa v Praze a na výstavu lega Brick Republic.

Sběr probíhá každý školní den od 7:30 - 7:45 u šaten druhého stupně.

Můžete také vozit sběr přímo do Kovošrotu v Liberci Ostašově. Bližší informace u vychovatelek školní družiny.

Podrobné informace k soutěži v roce 2017/18 zde:

2. Víčka pro Nikyho léčbu - sběr víček nejen od PET láhví

vicko.gif, 1 kB

Do projektu se naše škola zapojila v září 2013. K 10. 3. 2015 bylo v naší škole vybráno 48 velkých pytlů plných víček.

48 pytlů je přibližně 650 kg, což představuje asi 227 000 víček!

Rodiče Nikyho Vám všem velmi děkují (více o chlapci a jeho léčbě najdete v děkovném dopise): děkovný dopis

Niky je 6letý chlapec z Jičína, který od narození trpí vrozenou poruchou. Nikyho příběh najdete zde: NIKYHO PŘÍBĚH

Lékaři spolu s rodiči objevili možnost léčby, která je ale příliš nákladná, a proto shánějí peníze pomocí sběru víček.

Sběrné nádoby na víčka jsou umístěny na jednotlivých patrech školy.

Co všechno můžete sbírat najdete zde: VÍČKA PRO NIKYHO

1. 12. si maminka Nikyho odvezla 10 pytlů, což představuje asi 140 kg víček nasbíraných za úvodní 3 měsíce školního roku!

vicko.gif, 1 kB

3. Recykluj cartridge a tonery

Nově jsme se zapojili do projektu třídění prázdných tonerů z tiskáren, které by rozhodně neměly končit ve směsném odpadu.

Ve škole (u sborovny) je umístěna sběrná nádoba, do které mohou žáci nosit použité zásobníky domácích tiskáren.

Organizátorem projektu je společnost CART4FUTURE, která zajišťuje svoz a následnou recyklaci vybraného zboží.

Kromě ekologického přínosu má program pro školu i přínos ekonomický.

Za body, které obdržíme za tonery a cartridge, můžeme pro školu objednat zboží z katalogu.

Typy tonerů, které je možné třídit, najdete kliknutím na obrázek:

foto.gif, 1 kB

4. Projekt Recyklohraní

Naše škola je součástí celostátního programu RECYKLOHRANÍ

Žáci a jejich rodiče mohou do školy přinést vyřazené elektrospotřebiče. Ke sběru slouží červená popelnice v prostoru hlavního vchodu a vchodu prvního stupně.

Bohužel od září 2016 nelze vybírat velké spotřebiče (televizory, monitory, ledničky apod...).

Spoluorganizátorem projektu je společnost ASEKOL, která zajišťuje svoz a následnou recyklaci vybraného zboží.

Kromě ekologického přínosu má program pro školu i přínos ekonomický.

Za body, které obdržíme za kilogramy elektroniky, škola nakupuje pomůcky pro žáky.

5. Sběr PET lahví

Naše škola je již 3 roky zapojena do sběru PET lahví. Svoz zajišťuje nezisková organizace Armillaria Liberec.

Na druhém stupni jsou umístěny sběrné kontejnery, plánujeme i rozšíření na první stupeň.

Pokud byste chtěli třídit s námi, sbíráme pouze PET láhve zbavené etiket, víčka i kroužku pod víčkem.

PET láhve se vozí do firmy, která je recykluje na: textilie, stavební desky, přepravní palety, hmoždinky atd.

V loňském roce jsme vytřídili nejvíce zelených a modrých PET láhví, jak to bude letos?

6. Projekt EKOLAMP

Naše škola ve spolupráci s firmou EKOLAMP třídí od září 2013 vybrané druhy zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů.