Back to top

Družina Renata

Renata Straková
vychovatelka
renata.strakova@zsbroumovska.cz

Aktuality třídy

Leden v ŠD Renata

V lednu jsme si užívali sněhu, bobovali, stavěli sněhuláky i opevnění pro koulovačky. V atriu školy jsme pozorovali sojky a straky a dali jim do krmítek jablka a semena slunečnice. Zasněžená krmítka s ptáčky jsme si i namalovali a vyzdobili jimi nástěnku schodiště. Z papírových ruliček si děti podle své fantazie nadšeně vyráběly různá zvířata. Začali jsme hezké sportovní téma olympiády, které nás bude provázet až do skončení letošních ZOH. Z četby jsme se dozvěděli nové zajímavosti a poznatky o historii OH, jejich symbolech i aktuality o podobě her současných.

Únor v ŠD Renata

Olympiádě se věnujeme i v tomto měsíci. Baví nás. Z atlasu vlajek světa jsme malovali vlajky zemí, které uvidíme na ZOH, ale naučili jsme se tím i vlajky mnoha jiných států. Vyrobili jsme si medaile, postavili ze židlí stupně vítězů a zahráli si na slavnostní ceremoniál. Našim sportovcům fandíme a průběžně sledujeme jejich úspěchy. Máme pro ně v družině nástěnku, kam si jejich získaná umístění vystavujeme.

Prosinec v ŠD Renata

Pro očekávanou návštěvu Mikuláše jsme vyzdobili hernu, chodbu i nástěnku schodiště výkresy čertů, andělů a Mikulášů. Každý si je nakreslil tuší, vystřihl a nalepil na modrý podklad velkého formátu. Vznikly tak úžasné koláže, kterým jsme domalovali pozadí zimní krajiny. Děti moc chválím za nápaditost a nadšení, se kterým tvořily. Stejnými motivy pak pomalovaly, na uvítanou mikulášské družiny, tabuli a naučily se vtipnou říkanku. Pokárané děti slíbily polepšení a andělé všechny podarovali čokoládovými adventními kalendáři.

Listopad v ŠD Renata

3 týdny nás v družině provázely nadpřirozené bytosti, strašidla a duchové. Děti si namalovaly kulisy tajemného hradu, vyrobily si z papírového kornoutu závěsné „ducháčky“, pojmenovaly si je a vzájemně si zahrály představení. Pro stínové divadlo postavené ze židlí a prostěradel jsme si vystříhali zubaté příšerky a přilepením na pohyblivé brčko jsme jim vdechli život. V temném divadle jsme si s loutkami pod světlem lampičky hráli, bavili se s jejich stíny a s nadšením vymýšleli vlastní příběhy.

Říjen v družině Renata

Celý měsíc říjen nás provázelo téma zvířat, které děti bavilo. V naší 2. Výpravě za poznáním jsme se dozvěděli o patronu zvířat Františku z Asissi, díky kterému se stal 4. říjen světovým Dnem zvířat. Děti si do svého listu sestavily vybrané zvířátko v podobě puzzle. Četli jsme si z Obrázkové zoologie a dozvídali se tak více zajímavostí. Z našich oblíbených zvířat jsme vytvořili vystřihováním pestré nástěnné pexeso pro výzdobu schodiště školy a do herny jsme si namalovali veselou tapetu našich domácích mazlíčků, se kterými žijeme.

Září v družině

V září nám venku často pršelo, a tak byla příležitost pro různé činnosti v herně. Více jsme se poznávali, povídali si o svých zájmech, co nás baví, ale i o přáních, která si můžeme v družině splnit. Naučili jsme se zábavné seznamovací hry, sestavili si svá pravidla a navlékli je v dlouhé korále, které nám zdobí družinu tak, aby je každý měl po celý rok dobře na očích. Pro přehled našich narozenin si každý namaloval symbol svého měsíce s datem narození. Z obrázků jsme vytvořili společnou koláž v barvách ročních období. Jako vizitku naší smíšené družiny si děti ve skupinách vyrobily holčičí a klučičí panáky se svými jmény. S přicházejícím babím létem jsme si vyprávěli o proměnách přírody, malovali barevná jablka a roztomilé veverky pro výzdobu stromu umístěného na schodišti školy. S houbařskou sezonou jsme si rozveselili hernu výkresy puntíkatých muchomůrek a oživili je vtipnou kresbou. Začali jsme 1. Výpravu za poznáním, která nás bude provázet každý měsíc po celý školní rok. Četbou legendy a vyprávěním o svatém Václavovi jsme se přesunuli do středověku a dozvěděli se tak o životě a osudu českého knížete. Příběh si děti zaznamenaly do svého prvního listu, rozdaly si ve skupinách role, rekvizity a zahrály si na toto téma i divadlo, při kterém si užily mnoho legrace.

Rodičům Kuchtíků

Začínáme tento čtvrtek, děti si vyzvedávám a po kroužku odvádím do konečné družiny. Seznámíme se s prostorem školní kuchyňky a užívání nádobí a náčiní. Děti budou poučeny o bezpečnosti a dostanou k vašemu souhlasu potvrzení. Vyrobíme si receptář a zahájíme přípitkem. Postupně dětem zajistěte menší kuchyňský nůž, škrabku (případně levorukou), utěrku nebo zástěru, tyto věci si budou nechávat na společném místě ve škole. V den vaření dohlédněte, aby děti měly boxík na svačinu, pokud nestihneme společně ochutnat, berou si děti jídlo domů. Děkuji a na vaše nadšené Kuchtíky se těším.   p.

Stránky