v družině Renata

V dlouhé chladné jaro jsme si více hráli v herně, povídali si o probouzení přírody. Dozvěděli se nejen o lučních a lesních květinách, ale i o bylinkách a jejich užitku. Namalovali jsme si tulipán a pampelišku, nasbírali první kvítky a čtyřlístky, luštili kvízy na jarní téma, hráli živá pexesa, naučili se jarní básničky. Venku jsme pozorovali brouky i ptáky, vyprávěli si o jejich námluvách, mláďatech a krásách zpěvu, vyrobili si barevného závěsného ptáčka a z vlny včelku jako zápich do květináče. K měsíci Dětské knihy, v době rotačního provozu, jsme pracovali průběžně i doma na své ilustrované knížce podle své volby tématu. Povídali jsme si o tom, kdo je ilustrátor a kdo autor a navštívila nás spisovatelka dětské knížky Eda, kterou jsme si v družině i ve výuce četli. Eliška nám připravila nejen omalovánku hrdiny mravenečníka, ale i hezké povídání o vzniku knížky a společně jsme si domýšleli jak by jeho příběh mohl pokračovat. Vybarvili jsme si obrovského Edu na pruh tapety, domalovali mu jeho lesní kamarády a vyzdobili si s ním hernu. Pro náš čarodějnický den jsme si umotali na klacek ošklivou babu jagu a společným rituálem je všechny hodili do ohně a s nimi spálili i vše zlé. Děkujeme panu školníkovi za přípravu ohně, mohli jsme si opéci i buřtíky. Imaginárně jsme si "uvařili" různé čarovné lektvary na schopnosti, které bychom chtěli umět a na hřišti plnili zábavné úkoly. V květnu se nám už oteplilo, a tak jsme chodili víc ven i mimo areál školy, líbí se nám na dětském hřišti ve Vratislavicích, kde si můžeme koupit ve stánku i sladkost, pohrát si tam v tunelu a prolézat lany. Sledovali jsme hokejové mistroství světa, udělali nástěnku s vlajkami a nakreslili si naše hokejisty. Ke Dni rodin si povídali o těch svých a vtipně si je na papírovou skládačku nalepili i se svými domácími zvířecími mazlíčky. V družině si rádi hráli na různé obchody, školu, farmu, vojska, stavěli si domečky pro sebe i své plyšáky. V horkých dnech jsme si užili vodní spršky na zahradě, nechali se postříkat hadicí a opalovali se. Svátek dětí jsme si oslavili návštěvou Dětského koutku, kde jsme se všichni svezli na ruském kole a užili si legrace i na jiných atrakcích, dali si zmrzlinu. V červnu jsme tatínkům ke Dni otců vyrobili přání auta a už jim dokázali samy napsat i věnování. S blížícími se prázdninami jsme si namalovali letní sluníčko. V posledním měsíci jsme se zabývali Olympiádou. Povídali jsme si o tom jak a kde vznikla, jaké jsou její symboly, co je to paraolympiáda, jak veliká je to světová sportovní událost s různými druhy sportů, které v létě můžeme sledovat v televizi. Společně jsme si vyzdobili tabuli, natiskli si olympijskou vlajku v barvách světadílů a nakreslili LOH japonské maskoty, panáčky -  modrého Miraitowa a růžového Someityho.  Připomněli jsme si prázdninovou bezpečnost nejen na silnicích, ale i ve vodě a v lese a navrhli si potisk cyklistické přilby. S letošní družinou jsme se rozloučili symbolicky v korábu lodi na dětském hřišti nad kasárnami, kde jsme si v trávě udělali piknik z našich dobrot.

První rok je za námi, všechny mořské panny a piráty chválím za zájem o aktivity, soutěživost a budu se těšit v září už na druháky a vyprávění z vašich  hezky prožitých prázdnin.