Back to top

Družina Renata

Renata Straková
vychovatelka - asistentka pedagoga
renata.strakova@zsbroumovska.cz

Aktuality třídy

Léto v ŠD Renata

Oslavili jsme si hezky Den dětí, namalovali si obrázky rodiny a tatínkům vyrobili přání ke Dni otců. Se slunečným počasím jsme trávili již více času hraním venku a procházkami mimo areál školy na dětská hřiště po okolí. S letošní družinou jsme se rozloučili návštěvou zábavního Funparku v Babylonu a náramně si to užili. Pro prázdninové zážitky jsme si připravili Prázdninový deník, ze kterého si naše dobrodružství po návratu připomeneme.

Děkuji dětem za pomoc s vyklízením naší herny, která se v novém školním roce přesouvá o patro výš. 

Jarní výlet k Jizerskému potoku

Se začátkem jara jsme si udělali procházku do přírody k Lesnímu koupališti - Jizerskému potoku, kde si pustili naše vyrobené loďky a vory, pohráli si venku jinde než v areálu školy. Připomněli jsme si důležitost vody nejen pitné z vodovodního kohoutku, ale i té v přírodě, také její krásu, užitečnost a chování se k ní. Posvačili jsme u bublajícího potoku mezi stromy, viděli žáby, potopili většinu našich loděk a cestou zpátky si pohráli na dětském hřišti v pirátské lodi.

Jaro v ŠD Renata

Únor jsme si celý udělali masopustní. Vyráběli si masky, povídali si o Masopustu, významu postav průvodu a tradicích oslav před půstem do Velikonoc. Celodružinový společný karneval ještě být nemohl, a tak jsme si udělali svůj, vyzdobili si hernu, tančili a zasoutěžili si. Seznámili jsme se taky s legendou sv.Valentýna, namalovali si "Valentýnky" a navlékli si z nich girlandu. V březnu už jsme s lepším počasím chodili častěji ven. Netradičním zážitkem pro nás byla návštěva sférického kina, v bublině stanu nám byl promítnut naučný film o Severní a Jižní polokouli s vtipnou animací a dabingem. Březen nás provázelo téma Měsíce knihy, kdy nám ve společné četbě starší žáci četli mladším z knihy Lassie se vrací. Povídali jsme si o svých knižních hrdinech, namalovali si je a poskládali si z papíru veselé zvířecí záložky. Se začátkem jara jsme si vyprávěli o probouzení přírody, prvních květinách a návratu stěhovavých ptáků. Prsty si natiskali jarní modřence a vyrobili si čápy na komíně. V dubnu si připomněli Den ptactva, nejen že jsou krásní a je hezké je pozorovat a vnímat jejich zpět, ale i to, jak do přírody patří a je potřeba je chránit a respektovat. Hráli jsme ptačí kvízy, poznávali různé druhy zpěvných ptáčků a každý si mohl nějakého skutečného vybrat pro koláž nebo si svého vymyslet a pojmenovat. Moc se nám koláže povedly a udělali jsme si z nich výstavu v herně i na chodbě. Den s ptáky se nám líbil. Pan sokolník nám přivezl ukázat zástupce ptáků sov, dravců a pěvců. Viděli jsme výra, puštíka a létat káně a krkavce. Dozvěděli jsme se zajímavosti z jejich života a hlavně jak se máme chovat a co dělat, když najdeme v přírodě mládě nebo zraněné ptáče. Na Velikonoční prázdniny jsme se rozešli každý s dekorací do svých domovů, kropenatou slepičkou na vrbovém proutku, který si každý vyrobil. 

Leden v družině Renata

Po prázdninách jsme si S Novým rokem vyrobili Novoročenky 2022 a vysvětlilili si proč se jim říká "pé efky" a kde tento nápad přání vznikl. Vyprávěli jsme si o tradici Tří králů, jejich poselství a tím i ukončení Vánoc, dodělali si a rozdali domů šiškové adílky. V klidové činnosti si četli z oblíbených knih dětí, teď nám frčí vtipné zvířecí díly, "Příběhy slepičí babičky". Líbil se nám ze zimních zvířat tučnák, kterého jsme si vystřihli a slepili.

Zimní tvoření v ŠD Renata

V prosinci jsme si vyráběli veselé čerty, anděly a Mikuláše, pro vánoční výzdobu svých domovů kapra Šupináče a andílka ze šišky. Vyprávěli jsme si o českých tradicích Vánoc, které doma děláme. Povídali jsme si o svých přáních, napsali si do společné schránky i družinovému Ježíškovi a malovali ozdoby na náš nástěnkový stromek. Ježíška jsme si zmizíkovou technikou nakrelili a vystavili mu. Ve sněhu a mrazu jsme si chodili zadovádět ven, stavěli sněhuláky a klouzali se po ledě. 

Říjen v ŠD Renata

V říjnu jsme si připomněli, že i zvířata slaví svátek, namalovali si své oblíbené a barevnými obrázky si rozveselili hernu. Dozvěděli jsme se, jak a kde vznikl symbol úsměvu "smajlík" a povídali si proč je hezké se smát a úsměvy rozdávat. V podzimním čase jsme chodili ven, kde si nejen hráli, ale i sbírali listy pro výzdobu přírodních závěsů do oken. Po celý měsíc nás provázelo společné téma družin Jablíčkování a pro výstavu si každý svůj "vtipný Život v jablku" vymyslel a namaloval a ti trpělivější si i jablíčko z pedigu vykorálkovali.

Září v ŠD Renata

V prvním "rozjezdovém" měsíci jsme si připomněli prožitky z prázdnin, zavzpomínali si na místa, kde se nám líbilo a na nové kamarády, které si namalovali a vyprávěli si o nich. Proměnili jsme se v Indiány a Indiánky a opět budeme po celý rok sbírat odměny, letos do podoby náramku. Pro tuto motivační tabuli jsme si namalovali indiánské tablo, pro které si každý vymyslel své indiánské jméno. Pro naše férové přátelství jsme si vyrobili květ z barevných per a pro pravidla našeho chování totem.

v družině Renata

V dlouhé chladné jaro jsme si více hráli v herně, povídali si o probouzení přírody. Dozvěděli se nejen o lučních a lesních květinách, ale i o bylinkách a jejich užitku. Namalovali jsme si tulipán a pampelišku, nasbírali první kvítky a čtyřlístky, luštili kvízy na jarní téma, hráli živá pexesa, naučili se jarní básničky. Venku jsme pozorovali brouky i ptáky, vyprávěli si o jejich námluvách, mláďatech a krásách zpěvu, vyrobili si barevného závěsného ptáčka a z vlny včelku jako zápich do květináče.

Stránky