Back to top

Družina Renata

Renata Straková
vychovatelka - asistentka pedagoga
renata.strakova@zsbroumovska.cz

Aktuality třídy

Vánoční setkání

Znovu po třech letech jsme si užili společné adventní chvíle:

zpívání koled, tvoření v dílnách, nákupy ve stáncích, poznávání tradic cizích zemí i rozsvícení vánočního stromu.

Super atmosféru poznáte i na reportážních fotografiích...

Všem děkujeme za účast a přejeme krásné Vánoce!

Mikuláš ve škole

V pondělí 5. 12. k nám dorazil Mikuláš se svými pomocníky anděly i čerty.

S dětmi si popovídali a rozdali sladké dárky.

Děkujeme všem žákům z devátých tříd za super převleky a skvělé představení pro mladší spolužáky!

Však se sami podívejte na reportážní fotky...

Léto v ŠD Renata

Oslavili jsme si hezky Den dětí, namalovali si obrázky rodiny a tatínkům vyrobili přání ke Dni otců. Se slunečným počasím jsme trávili již více času hraním venku a procházkami mimo areál školy na dětská hřiště po okolí. S letošní družinou jsme se rozloučili návštěvou zábavního Funparku v Babylonu a náramně si to užili. Pro prázdninové zážitky jsme si připravili Prázdninový deník, ze kterého si naše dobrodružství po návratu připomeneme.

Děkuji dětem za pomoc s vyklízením naší herny, která se v novém školním roce přesouvá o patro výš. 

Jarní výlet k Jizerskému potoku

Se začátkem jara jsme si udělali procházku do přírody k Lesnímu koupališti - Jizerskému potoku, kde si pustili naše vyrobené loďky a vory, pohráli si venku jinde než v areálu školy. Připomněli jsme si důležitost vody nejen pitné z vodovodního kohoutku, ale i té v přírodě, také její krásu, užitečnost a chování se k ní. Posvačili jsme u bublajícího potoku mezi stromy, viděli žáby, potopili většinu našich loděk a cestou zpátky si pohráli na dětském hřišti v pirátské lodi.

Jaro v ŠD Renata

Únor jsme si celý udělali masopustní. Vyráběli si masky, povídali si o Masopustu, významu postav průvodu a tradicích oslav před půstem do Velikonoc. Celodružinový společný karneval ještě být nemohl, a tak jsme si udělali svůj, vyzdobili si hernu, tančili a zasoutěžili si. Seznámili jsme se taky s legendou sv.Valentýna, namalovali si "Valentýnky" a navlékli si z nich girlandu. V březnu už jsme s lepším počasím chodili častěji ven. Netradičním zážitkem pro nás byla návštěva sférického kina, v bublině stanu nám byl promítnut naučný film o Severní a Jižní polokouli s vtipnou animací a dabingem. Březen nás provázelo téma Měsíce knihy, kdy nám ve společné četbě starší žáci četli mladším z knihy Lassie se vrací. Povídali jsme si o svých knižních hrdinech, namalovali si je a poskládali si z papíru veselé zvířecí záložky. Se začátkem jara jsme si vyprávěli o probouzení přírody, prvních květinách a návratu stěhovavých ptáků. Prsty si natiskali jarní modřence a vyrobili si čápy na komíně. V dubnu si připomněli Den ptactva, nejen že jsou krásní a je hezké je pozorovat a vnímat jejich zpět, ale i to, jak do přírody patří a je potřeba je chránit a respektovat. Hráli jsme ptačí kvízy, poznávali různé druhy zpěvných ptáčků a každý si mohl nějakého skutečného vybrat pro koláž nebo si svého vymyslet a pojmenovat. Moc se nám koláže povedly a udělali jsme si z nich výstavu v herně i na chodbě. Den s ptáky se nám líbil. Pan sokolník nám přivezl ukázat zástupce ptáků sov, dravců a pěvců. Viděli jsme výra, puštíka a létat káně a krkavce. Dozvěděli jsme se zajímavosti z jejich života a hlavně jak se máme chovat a co dělat, když najdeme v přírodě mládě nebo zraněné ptáče. Na Velikonoční prázdniny jsme se rozešli každý s dekorací do svých domovů, kropenatou slepičkou na vrbovém proutku, který si každý vyrobil. 

Leden v družině Renata

Po prázdninách jsme si S Novým rokem vyrobili Novoročenky 2022 a vysvětlilili si proč se jim říká "pé efky" a kde tento nápad přání vznikl. Vyprávěli jsme si o tradici Tří králů, jejich poselství a tím i ukončení Vánoc, dodělali si a rozdali domů šiškové adílky. V klidové činnosti si četli z oblíbených knih dětí, teď nám frčí vtipné zvířecí díly, "Příběhy slepičí babičky". Líbil se nám ze zimních zvířat tučnák, kterého jsme si vystřihli a slepili.

Zimní tvoření v ŠD Renata

V prosinci jsme si vyráběli veselé čerty, anděly a Mikuláše, pro vánoční výzdobu svých domovů kapra Šupináče a andílka ze šišky. Vyprávěli jsme si o českých tradicích Vánoc, které doma děláme. Povídali jsme si o svých přáních, napsali si do společné schránky i družinovému Ježíškovi a malovali ozdoby na náš nástěnkový stromek. Ježíška jsme si zmizíkovou technikou nakrelili a vystavili mu. Ve sněhu a mrazu jsme si chodili zadovádět ven, stavěli sněhuláky a klouzali se po ledě. 

Říjen v ŠD Renata

V říjnu jsme si připomněli, že i zvířata slaví svátek, namalovali si své oblíbené a barevnými obrázky si rozveselili hernu. Dozvěděli jsme se, jak a kde vznikl symbol úsměvu "smajlík" a povídali si proč je hezké se smát a úsměvy rozdávat. V podzimním čase jsme chodili ven, kde si nejen hráli, ale i sbírali listy pro výzdobu přírodních závěsů do oken. Po celý měsíc nás provázelo společné téma družin Jablíčkování a pro výstavu si každý svůj "vtipný Život v jablku" vymyslel a namaloval a ti trpělivější si i jablíčko z pedigu vykorálkovali.

Stránky