Renata Straková

vychovatelka - asistentka pedagoga
renata.strakova@zsbroumovska.cz

Léto v ŠD Renata

Oslavili jsme si hezky Den dětí, namalovali si obrázky rodiny a tatínkům vyrobili přání ke Dni otců. Se slunečným počasím jsme trávili již více času hraním venku a procházkami mimo areál školy na dětská hřiště po okolí. S letošní družinou jsme se rozloučili návštěvou zábavního Funparku v Babylonu a náramně si to užili. Pro prázdninové zážitky jsme si připravili Prázdninový deník, ze kterého si naše dobrodružství po návratu připomeneme.

Děkuji dětem za pomoc s vyklízením naší herny, která se v novém školním roce přesouvá o patro výš.

Jarní výlet k Jizerskému potoku

Se začátkem jara jsme si udělali procházku do přírody k Lesnímu koupališti - Jizerskému potoku, kde si pustili naše vyrobené loďky a vory, pohráli si venku jinde než v areálu školy. Připomněli jsme si důležitost vody nejen pitné z vodovodního kohoutku, ale i té v přírodě, také její krásu, užitečnost a chování se k ní. Posvačili jsme u bublajícího potoku mezi stromy, viděli žáby, potopili většinu našich loděk a cestou zpátky si pohráli na dětském hřišti v pirátské lodi.

Leden v družině Renata

Po prázdninách jsme si S Novým rokem vyrobili Novoročenky 2022 a vysvětlilili si proč se jim říká "pé efky" a kde tento nápad přání vznikl. Vyprávěli jsme si o tradici Tří králů, jejich poselství a tím i ukončení Vánoc, dodělali si a rozdali domů šiškové adílky. V klidové činnosti si četli z oblíbených knih dětí, teď nám frčí vtipné zvířecí díly, "Příběhy slepičí babičky". Líbil se nám ze zimních zvířat tučnák, kterého jsme si vystřihli a slepili.

Zimní tvoření v ŠD Renata

V prosinci jsme si vyráběli veselé čerty, anděly a Mikuláše, pro vánoční výzdobu svých domovů kapra Šupináče a andílka ze šišky. Vyprávěli jsme si o českých tradicích Vánoc, které doma děláme. Povídali jsme si o svých přáních, napsali si do společné schránky i družinovému Ježíškovi a malovali ozdoby na náš nástěnkový stromek. Ježíška jsme si zmizíkovou technikou nakrelili a vystavili mu. Ve sněhu a mrazu jsme si chodili zadovádět ven, stavěli sněhuláky a klouzali se po ledě.

Říjen v ŠD Renata

V říjnu jsme si připomněli, že i zvířata slaví svátek, namalovali si své oblíbené a barevnými obrázky si rozveselili hernu. Dozvěděli jsme se, jak a kde vznikl symbol úsměvu "smajlík" a povídali si proč je hezké se smát a úsměvy rozdávat. V podzimním čase jsme chodili ven, kde si nejen hráli, ale i sbírali listy pro výzdobu přírodních závěsů do oken. Po celý měsíc nás provázelo společné téma družin Jablíčkování a pro výstavu si každý svůj "vtipný Život v jablku" vymyslel a namaloval a ti trpělivější si i jablíčko z pedigu vykorálkovali.

Září v ŠD Renata

V prvním "rozjezdovém" měsíci jsme si připomněli prožitky z prázdnin, zavzpomínali si na místa, kde se nám líbilo a na nové kamarády, které si namalovali a vyprávěli si o nich. Proměnili jsme se v Indiány a Indiánky a opět budeme po celý rok sbírat odměny, letos do podoby náramku. Pro tuto motivační tabuli jsme si namalovali indiánské tablo, pro které si každý vymyslel své indiánské jméno. Pro naše férové přátelství jsme si vyrobili květ z barevných per a pro pravidla našeho chování totem.

v družině Renata

V dlouhé chladné jaro jsme si více hráli v herně, povídali si o probouzení přírody. Dozvěděli se nejen o lučních a lesních květinách, ale i o bylinkách a jejich užitku. Namalovali jsme si tulipán a pampelišku, nasbírali první kvítky a čtyřlístky, luštili kvízy na jarní téma, hráli živá pexesa, naučili se jarní básničky. Venku jsme pozorovali brouky i ptáky, vyprávěli si o jejich námluvách, mláďatech a krásách zpěvu, vyrobili si barevného závěsného ptáčka a z vlny včelku jako zápich do květináče.

Únor v ŠD Renata

Celý měsíc nás provázelo karnevalové téma. Povídali jsme si o masopustních tradicích, průvodech a maskách, kterou si každý namaloval a ozdobil. Veselými, pestrými šašky jsme si vyzdobily tabuli v herně a zatančili si. Příští rok už se snad dočkáme celodružinového velkého karnevalu. Využívali jsme ještě hojnosti sněhu pro pohybové hry venku a chodili si hrát i na dětská hřiště v okolí. Dozvěděli jsme se O legendě statečného sv.Valentýna, kterého pomoc zamilovaným stála život a vyrobili jsme si z papírových ruliček tučňáky Valentýny.

V novém roce v ŠD Renata

V lednu jsme přivítali Tři krále, vyprávěli si o jejich významu putování a namalovali si je. Bílá peřina nám dopřála hry ve sněhu a stavění sněhuláků. Uplácali jsme Nanukáče a Bambulku do soutěže Parlamenťáků a bavili nás koulovačky a buldozeři v hlubokém prašanu. Také jsme si zaježdíkovali na kopcích v okolí školy. Veselé sněhuláky a zimní vločku jsme si i vyrobili a naučili se o nich básničky.  Vyprávěli jsme si o různých druzích zimních sportů a proměnili se v návrháře oblečení zimní sezóny. Pro naší čtenářskou nástěnku jsme pro tento měsíc ilustrovali z knížek Eda a Super Charlie.