Back to top

Renata Straková

Renata Straková
vychovatelka - asistentka pedagoga
renata.strakova@zsbroumovska.cz

Obsah uživatele

v družině Renata

V dlouhé chladné jaro jsme si více hráli v herně, povídali si o probouzení přírody. Dozvěděli se nejen o lučních a lesních květinách, ale i o bylinkách a jejich užitku. Namalovali jsme si tulipán a pampelišku, nasbírali první kvítky a čtyřlístky, luštili kvízy na jarní téma, hráli živá pexesa, naučili se jarní básničky. Venku jsme pozorovali brouky i ptáky, vyprávěli si o jejich námluvách, mláďatech a krásách zpěvu, vyrobili si barevného závěsného ptáčka a z vlny včelku jako zápich do květináče.

Únor v ŠD Renata

Celý měsíc nás provázelo karnevalové téma. Povídali jsme si o masopustních tradicích, průvodech a maskách, kterou si každý namaloval a ozdobil. Veselými, pestrými šašky jsme si vyzdobily tabuli v herně a zatančili si. Příští rok už se snad dočkáme celodružinového velkého karnevalu. Využívali jsme ještě hojnosti sněhu pro pohybové hry venku a chodili si hrát i na dětská hřiště v okolí. Dozvěděli jsme se O legendě statečného sv.Valentýna, kterého pomoc zamilovaným stála život a vyrobili jsme si z papírových ruliček tučňáky Valentýny.

V novém roce v ŠD Renata

V lednu jsme přivítali Tři krále, vyprávěli si o jejich významu putování a namalovali si je. Bílá peřina nám dopřála hry ve sněhu a stavění sněhuláků. Uplácali jsme Nanukáče a Bambulku do soutěže Parlamenťáků a bavili nás koulovačky a buldozeři v hlubokém prašanu. Také jsme si zaježdíkovali na kopcích v okolí školy. Veselé sněhuláky a zimní vločku jsme si i vyrobili a naučili se o nich básničky.  Vyprávěli jsme si o různých druzích zimních sportů a proměnili se v návrháře oblečení zimní sezóny. Pro naší čtenářskou nástěnku jsme pro tento měsíc ilustrovali z knížek Eda a Super Charlie.

V družině Renata

Po návratu z "kovidové" pauzy jsme si připomněli svátek zvířat, vytvořili si nástěnku z hezkých obrázků oblíbených zvířat a v naší menší skupině si chodili hrát často ven. V čas adventu si povídali o tradicích našich domovů, dozvěděli se názvy svící adventního věnce, vyzdobili si družinu sladkým adventním kalendářem, ze kterého se do prázdnin dostalo na každého. Vyráběli jsme si vánoční dekorace anděla a kapříka, naučili se Mikulšskou básničku a na čertíky s Mikuláši si zahráli. Po shlédnutí výstavy betlémů jsme si svůj namalovali a naše obrázky Ježíška, Josefa a Marie nás pobavily.

Září v ŠD Renata

Září jsme měli "rozjezdové", seznamovali jsme se s prostory, hračkami, kamarády, pravidly a naši hernu si "postupně zabydlovali." Pro naši tabuli pochval se z nás stali mořské panny a piráti, kteří sbírají perly a pytlíky zlaťáků (odměny). Začali jsme hrát celoroční motivační hru Na Všímálka. Pro společné tablo našeho oddělení jsme si vybrali oblíbené zvíře moře a v družině si ho vystavili. Po celý měsíc nás provázela společná četba knížky Ježourek, hlavního hrdinu si žáci pojmenovali Uzlíček a ilustrace jeho příběhů malovali pro naši Čtenářskou nástěnku.

Stránky